Stále slyšíme, že děti nečtou nebo málo čtou. Když jsem se zeptala našich třeťáků, odpověděli, že jsou knížky nudné. Vnikl tedy nápad si takovou knihu sami napsat a vytvořit. Jak ale začít?
Nadchli jsme další třídy ze škol v Itálii, Španělsku a Turecku a založili etwinningový projekt
Four countries – one story.
Skupinka našich třeťáků a čtvrťáků začala pracovat na knize po vyučování ve svém volném čase v tzv. Jazykovém klubu. Brzy však bylo třeba pracovat i v hodinách angličtiny a pro některé úkoly i pozvat pomoc dětí celého prvního stupně. V době koronaviru děti pracovaly i doma.
Během celého roku tak bylo nutné vytvořit a pěti týmech se domluvit na logu projektu, poznat nejoblíbenější příběhy našich partnerů a vytvořit vlastní prezentaci nejoblíbenějších knih, vytvořit a dohodnout se na hlavních postavách příběhu, napsat svou část příběhu v češtině i angličtině, porozumět částem příběhu našich partnerů a přeložit je do češtiny. Vznikly i ilustrace ke knize a audio nahrávky knihy. S partnery jsme zvolili název knihy a začal vznikat scrapbook knihy, bohužel zasáhl koronavirus a tak jsme se jen na části naučili scrapbook vytvářet.
Během projektu jsme museli zvládnout kreslení v grafickém programu, zorganizovat výtvarnou soutěž pro 1.stupeň, při videokonferenci s Italy a Španěly odpovídat na otázky anglicky, rozumět anglickému textu, vytvořit si svého avatara a představit se anglicky. To vše pomocí internetu a počítačů, tedy se naučit i dodržování bezpečných pravidel užívání internetu. Také jsme se z dopisů dozvěděli zajímavé informace z míst, odkud pocházejí naši partneři.
Projekt jsme bohužel dokončili jen s třídou z Turecka a italskou třídou z oblasti Chietii. Oba další partneři byli bohužel v nejvíce zasažených oblastech koronavirem (Itàlie Novellara a Španělsko-Antala). Během karantény jsme vytvořili pro ně vzkaz naděje pomocí videa.
Děkujeme všem rodičům a všem, kteří nás sledovali na facebooku za podporu.
Stránky projektu si můžete prohlédnout zde
Ukázky z tvorby: